Karłów 01.09 – 03.09.2017 Warsztaty pt. „Integracja studentów niepełnosprawnych ze społecznością akademicką UZ ”.

              

W dniach 01.09 – 03.09.2017 w Karłowie odbyły się warsztaty pt. „Integracja studentów niepełnosprawnych ze społecznością akademicką UZ. ”Zostały one zorganizowane przez Uniwersytet Zielonogórski oraz Rade studentów niepełnosprawnych. Wyjazd miał na celu bliższe poznanie się studentów niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami i wspólną integrację, oraz udział w warsztatach, które przedstawiały istotne dla uczestników informacje.

Podróż odbyła się w 01.09.2017. Tego dnia zaplanowane było zwiedzanie Zamku Książ. Uczestnicy zatrzymali się w Ośrodku Wypoczynkowym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Karłowie. Na miejscu odbyły się warsztaty: „Funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie” oraz „Pracownik niepełnosprawny – prawa i obowiązki”. Zostały one przeprowadzone przez uczestników wyjazdu. Dzięki nim każdy mógł poznać swoje prawa w pracy, dowiedzieć się istotnych informacji na temat życia osoby niepełnosprawnej wśród ludzi. Studenci uzyskali także informacje dotyczące turnusów rehabilitacyjnych i formalnościami związanymi z nimi. Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy wspólnie grali w gry oraz bawili się. Kolejnego dnia odbył się wyjazd do Kudowy Zdroju, zwiedzanie kaplicy czaszek oraz wycieczka do Czech. Po powrocie do ośrodka grupa studentów wybrała się na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Po tym dniu odbyły się kolejne dwa warsztaty „Komunikacja interpersonalna i asertywność” i „Savoir-vivre – znajomość życia”. Kończyły się one interesującymi dyskusjami na poruszane tematy. Po zajęciach odbył się wieczorek integracyjny – grill oraz wspólne spędzanie czasu – gry oraz wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku. Ostatniego dnia członkowie Rady Studentów Niepełnosprawnych wyjechali do Kletna aby zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzia. Następnie wszyscy udali się w drogę powrotną do Zielonej Góry.

Warsztaty zapoznały studentów z podstawowymi informacjami na temat ich praw, zachowań w grupie oraz komunikacji. Pozwoliły na integrację i ciekawe spędzenie czasu wolnego. Dzięki takim wyjazdom osoby z niepełnosprawnością lepiej odnajdują się na uczelni jak i poza nią. Każdy z uczestników w takiej grupie może czuć się akceptowany i doceniany.

Klaudia Lipnicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *